Forum dla ludzi chorych na stwardnienie rozsiane i nie tylko
Forum stworzone dla chorych na stwardnienie rozsiane -sm

Leczenie - Metypred

neola - 2008-03-03, 17:31
Temat postu: Metypred
witajcie, mam pytanie odnośnie leczenia sterydami.
Jakie mogą być skutki uboczne leczenia sterydami. Czy jest możliwość spowodowania np. choroby serca lub innych narządów

lina - 2008-03-03, 18:21

Ja brałam kiedyś slolu-medrol dożylnie 5 dni. Trzeba jeść 1 ranigast codziennie i napewno powinien być potas np. Kalipoz ponieważ sterydy wypłukują potas.
Nie wiem dlaczego nie dostałam potasu wtedy kiedy byłam na sterydach rok temu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że trzeba.. Pilnujcie lekarzy w szpitalach..

Skutki uboczne mogą wynikać z tego, że sterydy powodują zatrzymanie stanu zapalnego czyli hamują działanie immunologiczne więc trzeba uważać na inne infekcje przez te dni.

Ja bym sie nie bała sterydów.

angel - 2008-03-04, 21:56

u mnie po sterydach wystąpiła wysypka (coś jak wypryski) na dekolcie i na plecach. ale wszystko zniknęło po jakimś czasie (w całości chyba po ok. miesiącu-dwóch) :)
ania.m - 2008-05-11, 12:00

środowa wizyta u Pani naurolog zaskutkowała otrzymaniem Metaprydu. mam go brać przez 25 dni.
dawka początkowa 32mg/dobę, potem 20mg, 16mg, 8mg i 4mg.
zmniejszenie dawki co 5 dni.

zobaczymy co to będzie 8-)

quba - 2008-05-13, 13:42

rob, chodzi o to?:

Grupa bazylejska (Szwajcaria - przyp. red.), opisana przeze mnie jest raczej mało reprezentatywna dla przebiegu naturalnego. Po średnio 15 latach choroby miała ona co prawda średni EDSS odpowiadający innym badaniom (3,5), ale w 2-letnim przebiegu systematycznej obserwacji aż u 70 % pacjentów nie stwierdziliśmy pogorszenia, bądź wręcz następowało polepszenie stanu klinicznego mimo niezastosowania (poza sterydami w rzucie) innego leczenia. Możliwym wytłumaczeniem tego efektu może być "agresywna" taktyka postępowania terapeutycznego np. w przypadku podejrzenia kolejnego rzutu choroby (tzn. w praktyce wczesne wskazanie do sterydoterapii) obowiazująca w naszej Klinice.

rob - 2008-05-13, 19:46

quba z kolei ja niebardzo wiem o co Ci chodzi z tym fragmentem, zadaj pytanie albo napisz więcej.
bios - 2008-05-13, 20:38

Pewnie Qubie chodzi o informacje takie, jak ta (tylko abstrakt)-> http://www.ncbi.nlm.nih.g...pt=AbstractPlus

Badania na ponad setce pacjentów nie wykazały znaczących, pozytywnych efektów stosowania doustnych sterydów (prednisone) w okresach remisyjnych w porównaniu do wyłącznie dożylnej kuracji methylprednizolonem w okresie rzutów. Jeśli do tego dodamy szerokie spektrum skutków ubocznych..., może lekarze powinni bardziej zastanawiać się przed przepisaniem dodatkowych tabletek.

rob - 2008-05-13, 22:19

Bios to o czym piszesz to powinna być oczywista prawda dla neurologów, zostało to udowodnione dość dawno temu w wielu badaniach w śród setek pacjentów. Jedyne co można zyskać u chorych na SM w takim postępowaniu to wiele dodatkowych problemów. Co gorsza małe dawki sterydów w SM wielokrotnie powodowały zaostrzenie choroby, więc nie wolno podawać małych dawek sterydów (32mg to mała dawka) chorym na SM bo działa się na szkodę chorego. Wyjątkiem jest zejście z dużych dożylnych dawek (1000mg i 500mg) podawanych podczas rzutu. Więc nie powiem co myślę o neurologu takim jak w przypadku ani.m na forum bo nie nadaje się to do publikacji.
quba - 2008-05-14, 11:58

rob napisał/a:
Jest tam też ważne zdanie na temat sterydów.


chodzi mi o to które to ważne zdanie, czy to które wytłusciłem wyzej?

przytulia - 2008-05-14, 18:45

Sama nie wiem co myśleć o neurologach i małych dawkach sterydów. Dziś byłam u neurologa i stwierdzono u mnie mały Rzucik :-(
Dostałam też Metypred+ Baclofen+ Kaldyum+ spironol+controloc.
Metypred mam brać tydzień ( 32,32,32,24,16,8,4,)

Nie ma wyjścia muszę brać :-/ następna wizyta za 2 tyg.
Miał ktoś z was taki schemat leczenia ?

ania.m - 2008-05-14, 19:37

właśnie jestem w trakcie pakowania w siebie Metypredu. mam jednak trochę bardziej "intensywną" kurację:
32, 32, 32, 32, 32
20, 20, 20, 20, 20
16, 16, 16, 16, 16
8, 8, 8, 8, 8
4, 4, 4, 4, 4

7 dni brania => samopoczucie bez zmian.

rob - 2008-05-14, 20:34

Tak quba to jest to ważne zdanie dotyczące sterydów :-) . Tylko bezzwłoczne krótko trwające podanie dużych dawek sterydów i tylko podczas rzutu jest pewną i skuteczną metodą leczenia w SM. W innym wypadku jest duże ryzyko zwiększenia aktywności choroby (około 50%) i zmiany te są nie odwracalne tutaj obecnie nie ma ratunku, więc dziwię się że wielu neurologów tak beztrosko ryzykuje zdrowiem swoich pacjentów :shock: .

ewa m wcale nie musisz brać tego co ci przepisze lekarz, nie ma takiej siły żeby Cię do tego zmusić, a skoro już wiesz o sporym ryzyku robisz to na własną odpowiedzialność bo na lekarza nie ma co liczyć, niestety.

Podaje artykuł na temat leczenia sterydami w SM, każdy powinien go znać na pamięć, jest w nim podane dokładnie jak powinno przebiegać wzorowe leczenie sterydami. Potwierdza on dokładnie to co jest podane w artykule jaki zacytował quba (następny artykuł ku pamięci). Bardzo ważnym jest to że piszą o tym lekarze praktycy którzy to stosują od wielu lat i nie jest to tylko teoria. Należy żądać takiego i tylko takiego leczenia ewentualnie zmienić neurologa, brutalne ale prawdziwe

krzyn - 2008-05-15, 20:35

Metypred ja przyjmuję tak 1 tydzień 16mg,drugi 8,trzeci 4 mg i koniec
ania.m - 2008-05-21, 00:01

Metypred coś jednak daje :-)
biorę 13 dni, a od jakichś 5 nie odczuwam tak dużego zmęczenia [nie chce mi się tak makabrycznie spać!!] jak jeszcze wtedy, gdy Metypredu nie brałam. gdy powiedziałam o tym Pani neurolog [wczoraj do Niej na chwilkę wpadłam], uśmiechnęła się i skinęła głową na potwierdzenie moich słów.
jak miło po pracy pobiegać po sklepach, a nie padać ze zmęczenia!! hehe!

przytulia - 2008-05-21, 07:39

Ja sie lepiej czuję po tygodniu tych małych dawek. Brałam razem z tymi innymi i Baclofenem. Nad Baclofenem się zachwycam każdego razu. Tak mnie wyluzowywuje.
Jednak przy tej kuracji zauważyłam zaczerwienienie twarzy, dekoltu i skłonności do nich na innych partiach ciała.Może to przejdzie.
Dziś nie wzięłam Bac-nu na noc i już trochę bardziej sztywno.

krzyn - 2008-05-21, 10:09

Ostrożnie z metypredem ,oprócz zalet ma też i swoje wady i to przez duże W. Na przykład –osteoporoza ,księżycowa twarz , nasze fabryki hormonów głupieją , coś tam brzydkiego wyczynia w okolicach cukrzycy. Ale co tam ja tez go łykam ,po nim nic nie boli itp. ,ale ostatnio dostałem ostrą reprymendę od lekarki ,za samowolkę w przyjmowaniu leku. Fakt podczas przyjmowania jest super ,ale potem bywa różnie.
quba - 2008-05-25, 16:14

rob, to co tu piszą, stoi w sprzeczności z tym co podajesz wyżej.
http://www.ncbi.nlm.nih.g...Pubmed_RVDocSum

Conclusion: Our observations suggest that OPT following treatment with IVMP for an MS relapse does not lead to improved neurologic outcome after 12 months compared with treatment with IVMP only. Moreover, our findings raise concerns regarding the common practice of using OPT following IVMP. Further studies are indicated to validate our findings and minimize exposure to systemic corticosteroids, well known for systemic toxicity.

co o tym myslisz?

rob - 2008-05-27, 22:02

quba z tego tekstu nic nie wynika po za jednym że leczenie sterydami podawanymi dożylnie plus coraz mniejsze dawki sterydów podawanych doustnie nie dają praktycznie żadnej różnicy od leczenia samymi tylko sterydami podawanymi dożylnie. Nigdzie nie pisałem że jest inaczej, gdzie tu sprzeczność ?. Dodam tylko że nie określono "A short course of intravenous methylprednisolone" bo co to dokładnie znaczy ?. Mówiąc szczerze jest to tak pobieżny tekst że aż trudno się do niego odnieść. Ale domyślam się o co Ci chodzi ;-) , więc z tego co mi wiadomo nie ma tu żadnej sprzeczności.
quba - 2008-05-28, 10:33

chodzi o to ,że nie ma potrzeby ładować w siebie co raz mniejsze dawki sterydu, kiedy starczy sam solumedrol. zawsze to zdrowiej.
krzyn - 2008-05-28, 12:24

Mi mówiono ,ze metypred powinienem traktować jako taki „wygaszacz „ przedłużenie kuracji po właśnie po solu medrolu . dziś właśnie łyknąłem porcyjkę metypred uzależnia ha ha ,no nie tyle on co chwile kiedy jest się jak ten „młody bóg’.
rob - 2008-05-28, 22:32

quba wyciągasz zbyt pochopne i zbyt uogólnione wnioski z jednego i tak małego badania oraz pobieżnie przedstawionego. Na tak niepewnych podstawach nie można zalecić lekarzom stosowania tylko takiego postępowania bo przecież chodzi o bezpieczeństwo milionów chorych. Potrzeba jeszcze wielu badań na tysiącach pacjentów i przez wiele lat aby uzyskać pewność, bo oczywiście nie jest wykluczone że tak właśnie jest. Taką metodę stosuje się najczęściej przy często występujących rzutach (kilka razy w roku) a podawanie dożylne sterydów skraca się do trzech dni po to aby zminimalizować uboczne skutki działania sterydów jest to uzasadniona konieczność. Oczywiście jeżeli ktoś chce zostać królikiem doświadczalnym (zdaje sobie sprawę z tego że ktoś musi) to istnieje taka możliwość jednak mówiąc między nami mimo wszystko nie polecam tego.
krzyn - 2008-05-29, 13:29

Rob , a jak ja sobie tak łyknę co drugi ,no trzeci dzień metypred lub (ekorton),to bardzo źle ,nie już pełnych tygodniowych kuracyjnych (samowolnych) cykli Nie . Ale właśnie tak chociaż co 3 dni np. 4mg , 5 mg wszystko wtedy mniej dokucza –może być takie usprawiedliwienie samowolki.
rob - 2008-05-29, 22:56

Krzyn z tego co piszesz wypływa niepokojący wniosek, tylko proszę nie zrozum mnie źle chciałbym abyś zaczął to dostrzegać i mógł to zmienić póki nie jest za późno, mianowicie że występują już u ciebie pewne objawy uzależnienia od leku (lekozależność, lekomania) jest to stan psychiczny a często również fizyczny wywołany dłuższym stosowaniem leku. Sterydy należą do grupy leków zmieniających funkcjonowanie hormonów, podobnie jak alkohol i narkotyki, substancje te silnie oddziaływują na ośrodkowy układ nerwowy, a ich nieracjonalne i niezgodne z zaleceniami lekarskimi używanie niesie ze sobą ryzyko pojawienia się rozmaitych problemów zdrowotnych, w tym uzależnienia. Jak inne silnie działające leki, sterydy okazują się bronią obosieczną i przy długotrwałym przyjmowaniu powodują cukrzycę, otyłość, zaniki mięśni i spustoszenie w tkance kostnej. Największy, bo dochodzący do 30-50% udział w wywoływaniu wtórnej osteoporozy u mężczyzn ma długotrwałe stosowanie leków sterydowych. Sterydy utrudniają wchłanianie wapnia i oszczędzanie go w kanalikach nerkowych, hamują działanie komórek kościotwórczych i stymulują osteoklasty. Także wiotczenie skóry, łatwe powstawanie siniaków, zaćma, jaskra (główna przyczyna ślepoty), stany depresyjne i chwiejność nastroju, nadciśnienie tętnicze.
Nie ma to znaczenia że przyjmujesz je pulsami czyli z przerwami.
Podsumowując w jednym zdaniu: zażywanie sterydów nie jest obojętne dla naszego zdrowia, efekty uzyskane dzięki sterydom są chwilowe - ich przewlekłe stosowanie jest ZŁYM WYBOREM.

krzyn - 2008-05-30, 12:18

Cie choroba i ”Ty Brutusie” –żartuje . Rob rozumiem cię bardzo dobrze ,to samo usłyszałem podczas niedawnego pobytu w szpitalu, tylko jeszcze dosadniej .
Myszona - 2008-05-30, 18:48

Ale i tak Krzyn, będzie "Ty mów, a ja zdrów"prawda?Nu nu nu!
krzyn - 2008-05-30, 18:55

Postaram się –Nie. Przyznaje łykam dla tych chwilowych ulg.
Myszona - 2008-07-08, 18:53

Jadę na Medrolu 5 dzień, ale za nakazem prof.Pozdrawiam
krzyn - 2008-07-08, 19:00

też ci pomaga.
neola - 2008-07-10, 16:34

napisze dawki które mam brać:
Metypred:
1 x 3 tabl. 16 mg przez 10 dni
1 x 2 tabl. 16 mg przez 10 dni
1 x 1 tabl. 16 mg przez 10 dni
1 x 3 tabl. 4 mg przez 10 dni
1 x 2 tabl. 4 mg przez 10 dni
1 x 1 tabl. 4 mg przez 10 dni

oczywiście potas: Kalipoz 3 x 1 oraz osłonowe helicid

Czy mam jakieś witaminy brać jeszcze czy coś innego??

Jakub - 2008-07-11, 12:06

moim skromnym zdaniem neola to co bierzesz teraz w zupełności wystarczy. ja w czasie brania solu-medrolu, potem metypredu w podobnych dawkach co Ty tylko troche krocej nie bralem nic oslonowego :-/

widzisz juz jakas poprawe?

neola - 2008-07-12, 07:28

szczerze mówiąc to na razie nie widzę poprawy żadnej...:|, ale ja jestem cierpliwa, do czasu oczywiście ;-)
przytulia - 2008-07-12, 09:59

Neola- bierz wg rozkładu jazdy :) Ja bym dodatkowo brała wit B comp ( ze wzgl na B6 ) i Jakieś nienasycne kwasy tłuszczowe np olej z wiesiołka albo tranik.
pisz co tam u ciebie, czy w końcu coś sie poprawia.

neola - 2008-07-18, 09:16

hmmm mam ciągle podwyższoną temperaturę 37.1. Zapewne jest to wywołane metypredem, ale też strasznie mi gorąco, choć na polu jest chłodnawo ufffff
maria_xx - 2008-07-18, 09:59

Gorączki nie mierzyłam, ale po sterydach zawsze było mi gorąco, od czasu do czasu napływały takie fale. Przejdzie. Masz juz chyba bliżej, niz dalej do końca brania tego paskudztwa? Trzymaj się.
neola - 2008-07-18, 10:13

jeszcze dużo dni brania, ale ciągle chodzi mi się fatalnie. Boję się sama gdzieś dalej wyjść bo mogę do domu nie dojść :lol:
krzyn - 2008-07-18, 18:28

nie szarżuj, dużo daleko nie świadczy o kondycji ,wykonuj ćwiczenia wzmacniające ,a nim sie spostrzeżesz pobiegniesz!
Calhir - 2008-07-19, 08:38

wkurza mnie to sm... :evil: a sterydy zamieniają jedne problemy w drugie
neola - 2008-07-19, 11:31

A kogo nie wkurza to sm. Najbardziej wtedy kiedy daje o sobie znać, czyli ciągle :-|
Jakub - 2008-07-19, 11:34

... a już najbardziej wkurza kiedy atakuje w najmniej odpowiednim momencie, ale co zrobić? :-/
convallia - 2008-07-19, 17:22

właśnie co zrobić????? przecież to nie nasza wina, że sm jest jeszcze jedną z najbardziej tajemniczych chorób, jak to ktoś ładnie ujął.......
Calhir - 2008-07-19, 22:03

ale nas jest więcej a sm jedno - dni są jego policzone :mrgreen:
convallia - 2008-07-19, 22:14

obyś miał rację :-)
krzyn - 2008-08-02, 13:50

od wczoraj włączyłem go do jadłospisu,usprawiedliwienie -miałem już dość zaciskania zębów,choć na chwilę zluzuje szczęki. ;-)
neola - 2008-08-06, 10:50

Nie wiem czy tą zasługę mogę przypisać matypredowi, ale od paru dni mam strasznie wrażliwe zęby na zimno i ciepło.
Tabletki mam jeszcze na 26 dni. Hmmm jest taka możliwość?? Zobaczymy co się będzie działo gdy skończę brać to badziewie :-|

krzyn - 2008-08-06, 11:21

a ,wiesz zdarzało i mi się ,ale nie łączyłem tego z metypredem ,zmieniłem pastę i w krotce przeszło . wzmóż czujność na mogącą się pojawić krew w kale.
neola - 2008-08-06, 14:45

yyy krew w kale??
krzyn - 2008-08-06, 18:45

nie nie ty bierzesz to to pod ścisłe dyktando lekarza ,i mam nadzieje z osłonowymi więc bez obaw.
neola - 2008-08-08, 17:07

Mam pytanko odnośnie metypredu oraz brania z tym potasu. Ja biorę kalipoz - ostatnio zwróciłam uwagę, że gdy wezmę kalipoz to go oddam ze stolcem. Dziś wzięłam o normalnej godzinie tabletki czyli o 9, a o 13 poszłam do ubikacji i znów zobaczyłam w stolcu tabletkę?? Czy to normalne?? Co robić, aby ta tabletka została w organizmie??
Starałam się rano przez zażyciem się wypróżnić, ale to nie jest na zawołanie..

krzyn - 2008-08-08, 17:19

a,potas w syropie ,i jedz np banany
neola - 2008-08-08, 17:20

wiedziałam, że odpowiesz krzyn. Ok zobaczę w aptece, a banany wcinam codziennie
krzyn - 2008-08-08, 17:24

Kalium ,na receptę.
rob - 2008-08-09, 20:30

Neolu najlepsze są nasze owoce a tak się składa że najwięcej potasu mają pomidory i przetwory pomidorowe jak sok pomidorowy, keczup, pasta pomidorowa. Jednak należy uważać aby nie zawierały soli bo tą należy koniecznie ograniczyć podczas brania sterydów, najlepiej wcale. Zasobne w potas są popularne ziemniaki. A ponadto obfitują w potas: banany, owoce cytrusowe (np. pomarańcze), pestki słonecznika, warzywa liściaste. Pozatym w okresie podawania sterydów poziom cukru i potasu we krwi powinny być monitorowane. Co do pomidorów najlepsze są te żółte (najwięcej potasu i są najzdrowsze), zawsze mam ich trochę w ogródku więc zapraszam :-) .
neola - 2008-08-09, 21:59

ojj dziękuję. Soli praktycznie nie używam, bananki wcinam i pomidory codziennie, mango, melona, kiwi, świeży sok z pomarańczy i grapefruita. Widzę, że nawet nie wiedząc co jeść przy braniu sterydów jem dobrze :-)
ania.m - 2008-08-12, 01:01

wczoraj odwiedziłam Panią Dr. chciałam zapytać o jakąś rehabilitację, itp. a ona mnie pyta jak się czuję i jak mają się moje dłonie, tzn. czy nadal odczuwam drętwienie. ja na to, że owszem i, że cały czas jest tak samo, zero zmian. ona zdziwiona, że czerwcowa kuracja metypredem nie pomogła.
zaczęła się zastanawiać co mi teraz podać. wahała się pomiędzy kolejną kuracją metypredem, a położeniem mnie do szpitala na Solu medrol.
skończyło się na metypredzie [od dawki 48, przez 32, 16, 8 i 4 - każda dawka przez 5 dni]. i stwierdziła, że jeśli to nie zadziała, to od razu bierze mnie na oddział.

no to od dzisiaj znowu będę na prochach :lol: :7:

Waldziu - 2008-08-12, 01:18

ŁOOOOO MATKO :!: :!: :!: Teraz to dopiero będziesz miała ciągłego JOKERA na buźce :lol:
nimfaa - 2008-08-22, 17:43

Witam uprzejmie, ja tu nowa :oops:
zmagam sie z sm od kilkunastu lat, przeważnie podczas rzutów byłam 5 dni w szpitalu na solu medrolu. Kilka dni temu zaczęła mi się 'przygoda' z ogniem, pieczeniem,jak by to jeszcze określić - przeczulicą w lewej nodze, innych objawów nie było. Dostałam od Doktora taką dawkę Medrolu:przez 5 dni 3 razy dziennie po 4mg, kolejne 5 dni, 2 razy po 4 mg i zobaczymy.. Ucieszyłam się że w końcu na tak mały rzut nie dostałam końskiej dawki, a Wy tu tak różnie piszecie...

Wiesia - 2008-08-22, 20:20

bo mamy różnych lekarzy.I już wiemy,że każdy leczy inaczej i my każde z osoba chorujemy inaczej.Witaj,poczytaj nasze posty dużo dowiesz się o chorobie i leczeniu.
Waldziu - 2008-08-22, 22:48

Anula trzymaj się :!: Ja trzymam kciuki :!:
nimfaa - 2008-08-23, 00:29

Dzięki, macie rację. Każdy lekarz inaczej postępuje wobec pacjentów. Mam znajomą, której dr daje kilka razy w roku Metypred, tak 'zapobiegawczo' w dawce np 1-2 tabl dziennie przez miesiąc i po już 19latach chorowania trzyma się świetnie:) więc tu nie ma reguły, osobiście jestem przeciwna takiemu podejściu..
ania.m - 2008-08-23, 12:44

Waldziu napisał/a:
ŁOOOOO MATKO :!: :!: :!: Teraz to dopiero będziesz miała ciągłego JOKERA na buźce :lol:

hehehe! dobrze jest. nawet poziom stabilny - joker w normie :7:

ale pierwszy raz odczułam jak to jest, gdy z organizmu ucieknie zbyt duża ilość potasu. serce waliło mi jak oszalałe i tak jakby chciało mi się w głowie zakręcić. ale sok pomidorowy poszedł w ruch i jest ok! :-D ufff...

ania.m - 2008-08-23, 12:45

Waldziu napisał/a:
Anula trzymaj się :!: Ja trzymam kciuki :!:
;-)
Waldziu - 2008-08-23, 12:48

ania.m napisał/a:
:mrgreen: serce waliło mi jak oszalałe i tak jakby chciało mi się w głowie zakręcić


dokłądnie tak samo zareagowałaś na spotkanie ze mna :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

przytulia - 2008-08-23, 12:57

Aniu, mam nadzieje że Metypred ci pomoże i wrócisz do dawnej formy, a potem...to ja stawiam piwko. :-D
ania.m - 2008-08-23, 13:06

ewa m napisał/a:
Aniu, mam nadzieje że Metypred ci pomoże i wrócisz do dawnej formy, a potem...to ja stawiam piwko. :-D

Ewuś, w formie to ja jestem cały czas. tylko neurolog chce mi zlikwidować lekkie mrowienie w dłoniach, które utrzymuje się już od daaawna... ale do tego, to ja się już przyzwyczaiłam. hehe.
poza tym jest wszystko w porządku! zresztą widziałaś na spotkaniu;)

btw. dzięki za miłe słowo:)

szylkretowa - 2008-10-17, 20:46

ja do metypreciku zawsze gasec oslonowo na zoladek, kalipoz potasik i spironol zeby nie spuchnac. potem musialam dodatkowo propronolol na serce brac bo mi telepalo.tak mi zostalo do dzisiaj :/ . ostatni steryd co bralam w tym roku zima dexametason i mam wrazenie ze po metyprecie mialam wieksza pikawe serca niz po dexa, a pododbno dexametason to lek ktory ma wieeele skutkow ubocznych i gowycofuja juz. 8-)
Gobio - 2008-10-17, 21:21

szylkretowa napisał/a:
ja do metypreciku zawsze gasec oslonowo na zoladek, kalipoz potasik i spironol zeby nie spuchnac.


co to spironol ?

szylkretowa - 2008-10-17, 22:03

spironol bralam zeby nie spuchnac po sterydach http://www.leki.med.pl/le...lek=1321&menu=4

jesli nie spironol to furosemid ale ten za bardzo odwadnial :-)

07margolcia - 2009-06-03, 10:01

Hej!
A ja właśnie wróciłam ze szpitala, jednak dostałam solu i teraz od poniedziałku jestem na metypredzie (1x 16mg), oczywiście osłonowo gasec, kalipoz i furosemid. Ale nie czuję się za dobrze po metypredzie. Jakoś nie mogę normalnie funkcjonować, cały czas mi gorąco, jestem słaba, drętwieje mi moja słabsza lewa strona i czasami mam napady lęku :-/ Poszłam wczoraj do rodzinnego i zapisała mi coś przeciwlękowego, bo stwierdziła, że pewnie w tym tkwi problem. Dziś odbieram to cudo z apteki, mam nadzieję, że pomoże bo już jutro idę do pracy. Najchętniej to bym to cholerstwo odstawiła... Ale za 1,5 mies znowu kolejna kuracja solu i ponoć trzeba brać.... :evil:

zgredek - 2009-06-03, 12:56

07margolcia napisał/a:
Ale za 1,5 mies znowu kolejna kuracja solu i ponoć trzeba brać....

tego nie łapie, to masz już ustalone z góry kiedy solu ?

Casey - 2009-06-03, 15:36

zgredek napisał/a:
07margolcia napisał/a:
Ale za 1,5 mies znowu kolejna kuracja solu i ponoć trzeba brać....

tego nie łapie, to masz już ustalone z góry kiedy solu ?

do mnie też jakoś to nie dociera...
Ja idę do szpitala jak mam rzut i wtedy mam solu przez 5 dni po 1000.
Pytałam lekarza o metypred, to mi powiedział, że ja nie muszę. Tylko nie pamiętam czy pytałam dlaczego. Ale jeśli lekarz mówi nie, to nie.
Tylko zastanawiam się na czym polega to Twoje
07margolcia napisał/a:
za 1,5 mies znowu kolejna kuracja solu i ponoć trzeba brać....

Czy tak umówiłaś się z lekarzem, że czy masz rzut czy nie to kładziesz się i podają Ci solu?

szylkretowa - 2009-06-03, 17:28

07margolcia napisał/a:
... Ale za 1,5 mies znowu kolejna kuracja solu i ponoć trzeba brać.... :evil:


to pewnie na lutyckiej lezalas? ja tez mialam po solu przerwe poltora miesiaca i znow na solu szlam :-/

07margolcia - 2009-06-03, 17:44

A mi powiedzieli, że na kolejną kurację mam się zjawić za 1,5 mies. nie wiem dlaczego... hmmm z całego tego roztargnienia chyba się nie zapytałam. Ale wiem, że tak właśnie na Lutyckiej robią. A metypred mam brać, ponieważ ponoć nie można od razu tak po solu bez niczego. Dlatego kontynuacja słabszym sterydem z tej samej grupy. Byłam dziś u lekarza i na całe szczęście obniżył mi dawkę, może będzie lepiej :-?
maria_xx - 2009-06-03, 19:08

'A metypred mam brać, ponieważ ponoć nie można od razu tak po solu bez niczego.'
Można, można, miałam 2 x solu i na szczęście bez dawek schodzących.

A te wlewy solu co 1,5 mies. to taka kuracja - zdaje się, specjalność poznańska. O ile pamiętam już jakiś rok temu zaproponowano ja jednemu z uczestników formum, ale zdaje się, nie do końca to wyszło, bo nie zawsze znajdowalo miejsce w szpitalu. Mam nadzieję, że będziecie miały więcej szczęścia i że kuracja pomoże.

tatolka72 - 2009-06-03, 19:26

ja też miałam solu medrol poza rzutem choć jestem z innego miasta ,a wcześniej doustne sterydy (METYPRED)też poza rzutem może dla tego że ich nie mam?
Casey - 2009-06-03, 21:13

Ja się zapytam lekarza, bo jutro się do niego wybieram...
rob - 2009-06-03, 22:37

Miłe panie sprawa jest prosta a nawet dość skomplikowana :-P . Należy od razu powiedzieć że małe dawki sterydów doustnie stanowczo nie, pokazało to wiele badań, to spore ryzyko pogorszenia i skutki uboczne, pisałem o tym nie raz i tu się nic nie zmieniło. Metyloprednizolon dożylnie standardowo podaje się 5x1g w zależności od potrzeby 6x1g, 5x1,5g (max) lub mniej 3x1g i kombinacje tych dawek. W przypadkach gdy rzuty są częste (i tylko) np. 3, 4 razy w roku można spróbować podawania co miesiąc przez 1-3 dni 1g. Nie jest to jednak sprawdzony i udowodniony sposób postępowania więc trzeba podchodzić do tego typu kuracji bardzo indywidualnie. U nas oczywiście wszystkim jednakowo co jest błędem ale cóż pozostaje zadbać o siebie samemu współdziałając razem z lekarzem aktywnie bo jak by nie było to nasze zdrowie a nie lekarza.
smend - 2009-06-04, 11:27

Właśnie skończyłem b. małą a długą serię, w sumie 40 tab 4 mg przez ok. 3 tyg. (Metypred), od 3 do 0,5, praktycznie nie zauważyłem żadnego skutku. Chyba było za mało, spodziewałem się jednak "kopa", tak jak miałem poprzednio podczas Dexavenu (iniekcji). W moim stanie ciężko wyłapać rzuty, w zasadzie cały czas jest "z górki", takie stałe osuwanie. Na solu medrol się nie łapię (trudności logistyczne, byłby ze mną za duży kłopot, a raczej JA miałbym za duży kłopot - to MOJA decyzja, po wizycie trzy lata temu na neurologii do dzisiaj dochodzę ze swoją psychiką do ładu). Po tym co pisał w różnych miejscach"rob" muszę pomyśleć o zmianie mojego "indywidualnego" sposobu leczenia. Na razie na dniach czeka na mnie 10 iniekcji cocarboxylaza+B1, B6 i B12. Będzie bolało. Zobaczę co dalej.
szylkretowa - 2009-06-04, 20:39

mialam tez te zastrzyczki cocarboxylazy b12 itd... mialam 20 zastrzykow.
nie jest zle, przynajkniej mnie nie bolalo, wszystko zalezy od wklucia od pielegniarki jak robi zastrzyk :-)

Ka_Lina - 2009-07-22, 19:25

A czy podczas przyjmowania metypredu przestrzegacie kategorycznie diety bezsolnej? Jakie są konsekwencje normalnego jedzenia?
tereniaa - 2009-07-22, 19:40

Ja przy metypredzie nie przestrzegałam diety :lol:
Iffonka - 2009-07-23, 08:58

Pierwszy raz słyszę o diecie przy metypredzie :?:
Napis zmoże coś więcej, bo mnie zaciekawiłaś

Ka_Lina - 2009-07-23, 09:08

Wczoraj lekarz przepisał mojemu mężowi miesięczną kurację i powiedział, żeby stosować dietę bezsolna. Na nasze zdziwienie odpowiedział, że inaczej spuchnie...
Rozumiem, że dieta taka nie jest bezwzględnie wymagana, uff.. :-) Za dwa tygodnie wybieramy się na małe wakacje i trochę ciężko byłoby ją stosować :)

Iffonka - 2009-07-23, 09:15

To już wiem o co chodzi :idea: , metypret zapewne zatrzymuje wodę w organizmie, sól też, więc żeby zmniejszyć ilość "zatrzymywaczy wody" można zrezygnować z soli, bo z metyprety się nie da.

Spoko, bo już się bałam co to nowego lekarze wymyślili :roll:

krzyn - 2009-11-12, 19:27

Ci co brali i nadal przyjmują metypred ,jakie teraz przyjmujecie dawki.
zapomniałem jeszcze zapytać,czy wywoływał ,a może pogłębiał u kogoś metypred depresję.

izun - 2009-11-12, 20:32

Witam!Ja obecnie łykam Metypred w ilości 16mg na dobę.Nie stosuję żadnej diety,bo tez nikt mi o takiej nie powiedział :shock:Ale nie zauważyłam zatrzymywania wody;wręcz przeciwnie ;-) .Zmiany nastroju natomiast męczą mnie okrutnie,ale nie sądzę,żeby miało to związek z lekiem...No ale głowy też za to nie dam ;-)
szylkretowa - 2009-11-12, 20:35

ja slyszalam ze sterydy tez moga wywolywac zmiany nastroju:/ akurat na metyprecie w miare sie czułam, ale jak jadlam inny steryd dexametazon to chwycila mnie bezsennosc i dziwne zmiany nastroju wlasnie,same dołki praktycznie :roll:
Sylwiątko - 2009-11-13, 00:43

Ja po każdych sterydach jestem jak na haju! Nie muszę spac, mam tyle energii,że tylko góry przenosic.Natomiast jak mi się skończą to zaczyna się odhylac w drugą stronę,:zmęczenie,zmienne nastroje.....
szylkretowa - 2009-11-13, 01:29

no własnie..ja szczegolnie powera bardzo dziwnego ze spac nie moglam wogole odczulam po dexametazonie, po metyprecie nie pamietam :roll:
nietasama27 - 2009-11-13, 08:08

Ja przyjmuje go tylko przy nasileniu się objawów neurologicznych przez:
pierszy 2-1-1
drugi 1-1-1
trzeci 1-0-1
czwarty 1-0-0
i jeżeli po tej saeri nie podniose się na nogi to sol
Co do objawów ubocznych ja po wszystkich sterydach puchne i przybieram na wadze. A co do psychiki w czasie brania rebifu poraz pierwszy usłyszałam od Pani dr K.... ,że przesadzam i u SM poza rzutammi większość objawów to objawy somatyczne :(

primosz - 2009-11-13, 15:45

nietasama27 napisał/a:
u SM poza rzutammi większość objawów to objawy somatyczne
klasyczne splawienie pacjenta i bagatelizowanie zglaszanych dolegliwosci.przy interferonach dosc popularne jest obnizenie nastroju i uznawane za jeden z mozliwych skutkow ubocznych. przy sterydach,to juz calkiem.po solu bylem chodzaca bomba i najlepiej,gdybym byl odizolowany,bo tylko czekalem na jakikolwiek pretekst do wybuchu.pozniej dowiadywalem sie,co czasami wygadywalem i wracala 'trzezwa' ocena sytuacji,wiec i wstyd...

nietasama27 napisał/a:
Co do objawów ubocznych ja po wszystkich sterydach puchne i przybieram na wadze
troche dziwne,bo solu az tak nie zatrzymuje wody ale nie wykluczone-kazdy reaguje inaczej
Sylwiątko - 2009-11-13, 17:35

Pani doktor K.....ja ją chyba też bardzo lubię i jej poglądy na sm. Jej ulubionym lekiem jest wlaśnie metypred!!!
nietasama27 - 2009-11-13, 20:46

nietasama27 napisał/a:
Co do objawów ubocznych ja po wszystkich sterydach puchne i przybieram na wadze
troche dziwne,bo solu az tak nie zatrzymuje wody ale nie wykluczone-kazdy reaguje inaczej[/quote]

U mnie dochodzi okropne rozwalenie wątroby i to ma bardzo duży wpływ na moją opuchlizne :-(ale mija miesiac i znowu jestem laska debeska :-)

A co do pani dr K... na jej temat esej bym mogła napisać, w 8 miesiącu ciązy to własnie ona z SM pozbawiła mnie renty. Mam nedzieje ze tak pustych neurologów którym nie zalerzy na pacjęcie jest niewielu. Szkoda tylko , że to własnei Pani dr K ma monopol w zg na leczenie sm :(

primosz - 2009-11-13, 22:54

od sterydow masz juz rozwalona watrobe,czy zle zrozumialem :?:

widze,ze jest co pisac o tej pani :roll: a moze tak zalozyc oddzielny watek na jej temat :?: :-D dziwne,ze pozbawila renty i ma monopol na leczenie.ciekawi mnie to ale mysle,ze lepiej byloby w oddzielnym 'miejscu' popisac o tym, zeby nie odbiegac od tematu,no wiesz ;-)

nietasama27 - 2009-11-13, 23:46

Co to wątroby to też długa historia a co do pani dr po prostu jej nikomu nie polece i temat zamniety
primosz - 2009-11-13, 23:51

i wszystko jasne - jestem na 'tak' ;-)
nietasama27 - 2009-11-13, 23:56

A przy okazji - przepraszam za me literówki ale ja je dopiero widze jak czytam to co napisałam po jakimś czasie :(
primosz - 2009-11-14, 00:02

nie jest zle ;-) a wiesz,ze to czeste niektorych 'z nas' (chodzi mi o przestawianie liter w wyrazach)... pomijam fakt szybkiego pisania,braku swiatla itd...
krzyn - 2009-11-17, 12:05

Z tego ,co napisaliście wynika ,że metypredzik "podobnie swoje robi" u większości z nas . dodam tylko ,że czasami mam problemy, po jego odstawieniu. zdarza się ,że choróbsko wówczas wzmaga atak.
primosz - 2009-11-18, 10:34

nie mialem stycznosci akurat z tym lekiem ale cala grupa tych sterydow dziala podobnie.
>> co do gorszego samopoczucia po odstawieniu moze chodzic o to,ze nie ma tzw fazy wysycenia. normalnie sterydy przyjmuje sie w trzech: nasycenia,podtrzymania,wysycenia. jest tez np schemat 'uderzeniowy' (bez fazy nasycenia).kroplowki przyjmujemy inaczej ale to inny temat. wszystko zalezy od zamierzonego celu i okolicznosci
>> co do soli w diecie,to odradzana jest,bo np zatrzymuje wode tak samo,jak sterydy. jednak puchniecie jest indywidualna sprawa.zdecydowanie bardziej puchnie sie po innych sterydach - wystarczy popytac na jakiejs silowni ;-)

krzyn - 2009-11-18, 11:10

nasycenie,podtrzymanie,wysycenie -dokładnie tak . Wydaje mi się (odnoszę to tylko do siebie) ,że gorsze samopoczucie "po" to rezultat zbyt niskich dawek (nasycenie 18mg) ,skonsultuje ,to z lekarzem .
primosz - 2009-11-18, 11:51

moze przerzuc sie na inny lek.tymbardziej,jesli ten stosujesz dosc czesto. po wiekszej dawce pewnie wieksze efekty uboczne
krzyn - 2009-11-19, 12:58

nie tyle problem z efektami ubocznymi ,co z szybkim nawrotem dolegliwości .
Ania W. - 2009-11-19, 13:04

Na mnie metypred w ogóle nie działał.
Może nie którym wyda się to dziwne, ale jedynie dexamentason - steryd starej generacji przynosił ulgę, a nawet poprawę.

primosz - 2009-11-19, 13:43

krzyn - organizm pewnie przyzwyczail sie do leku/dawek. zmiana leku albo zwiekszenie jego dawki a na pewno nie dluzszy cykl malej dawki,bo to potrafi nawet zaszkodzic.

Ania W. - na kazdego cos innego ;-)

krzyn - 2009-11-19, 20:03

Też ,tak uważam primosz ,resztki wątpliwości rozwieje mi ,mam nadzieję lekarz .
primosz - 2009-11-19, 22:50

daj znac,jak juz bedziesz wiedzial co i jak (albo wez dyktafon-modne teraz :lol: )
krzyn - 2009-11-20, 10:41

z "gwoździem" powinienem wstawić się przed "szacowną"komisją ZUS ,he he to by było nagranie ,kto wie może i warte Pulitzera.
oczywiście dam znać co i jak zaordynowała mądra głowa doktora ,mam nadzieje ,że nie pojedzie tekstem typu . proszę na oddział, na wlewy .

primosz - 2009-11-20, 12:02

stawalem na komisje 3x i nie mialem problemow :-) czyzbym mial po prostu farta ;-)
zawsze mozesz poprosic o zastrzyki i ambulatoryjnie przyjmowac

Sylwiątko - 2010-01-19, 23:49

Przeczytałam wszystko co napisaliście o metypredzie.
I mam pytanie czy oprócz puchnięcia, zmiany nastrojów mieliście jakieś inne skutki uboczne?
Biorę metypred siódmy tydzień,zostały mi jeszcze dwa,nie czuję poprawy wręcz przeciwnie,ale dzieją się ze mną jakieś dziwne dziwności,ale nie będę niczego sugerować.

nati_1978 - 2010-01-20, 08:09

Ja strasznie sie pociłam-i to był taki inny lodowaty pot...blee
szylkretowa - 2010-01-20, 11:25

oblesne pryszcze :cry:
David - 2010-01-20, 11:29

też po sterydach mam pryszcze :evil:
Taziorek - 2010-02-01, 17:45

Sylwiątko napisał/a:
Przeczytałam wszystko co napisaliście o metypredzie.
I mam pytanie czy oprócz puchnięcia, zmiany nastrojów mieliście jakieś inne skutki uboczne?
Biorę metypred siódmy tydzień,zostały mi jeszcze dwa,nie czuję poprawy wręcz przeciwnie,ale dzieją się ze mną jakieś dziwne dziwności,ale nie będę niczego sugerować.


też brałem metypred nie miałem żadnych skutków ubocznych itp. nie puchłem nie miałem zmiany nastrojów nawet nie odczułem poprawy... według mnie Ci co uprawiają dużo sportu nie mają czym się martwić ważne są witaminki i dużo ruchu

artur68 - 2010-02-09, 20:15

Właśnie wróciłem ze szpitala i też brałem metypred i sulu (5) kroplówek, nogi jak miałem z waty tak mam, żadnej poprawy :-/
promyczek - 2010-02-09, 20:32

ja stosuje metypred już ponad rok!raz wieksze dawki a raz mniejsze ale nieprzerwanie.Jadyny objaw jaki u siebie zauwarzyłam to opuchnięcie na twarzy co bardzo mnie irytuje bo jak spotkam kogoś kto mnie dawno nie widział to odpowiedni komentarz musi być :-x
artur68 - 2010-02-09, 20:36

Kurde cały czas bierzesz metypred?
rob - 2010-02-09, 21:05

Każdy ma swoją dawkę maksymalną prędzej czy później pojawią się skutki uboczne, wszystko do czasu. Sterydy okazują się bronią obosieczną i przy długotrwałym przyjmowaniu powodują cukrzycę, otyłość, zaniki mięśni i spustoszenie w tkance kostnej. Największy, bo dochodzący do 30-50% udział w wywoływaniu wtórnej osteoporozy u mężczyzn ma długotrwałe stosowanie leków sterydowych. Sterydy utrudniają wchłanianie wapnia i osiadanie w kanalikach nerkowych, hamują działanie komórek kościotwórczych i stymulują osteoklasty. Także wiotczenie skóry, łatwe powstawanie siniaków, zaćma, jaskra (główna przyczyna ślepoty), stany depresyjne i chwiejność nastroju, nadciśnienie tętnicze.
Także jest z czego wybierać ;-) .

Sylwiątko - 2010-02-09, 22:35

Ja brałam metypred ponad dwa miesiące,nigdy na taką kurację się juz nie zgodzę.
Wyglądam jak zapaśnik sumo,a teraz pojawił się zespół "odstawieniowy"ja to jakoś przeżyję,ale co do mojego męża mam wątpliwości.................

artur68 - 2010-02-10, 12:15

[quote="Sylwiątko"]Ja brałam metypred ponad dwa miesiące,nigdy na taką kurację się juz nie zgodzę.
Ja również mam rozpiskę ale na 1.5 miesiąca po tygodniu przytyłem 7 kg. strach pomyśleć co to będzie jak kuracja się skończy :shock:

krzyn - 2010-02-10, 12:41

skutki uboczne są ,to nie podlega dyskusji . Uważam jednak ,że znacznie gorzej,by było gdyby nie przyjmować w cale metypredu .
primosz - 2010-02-10, 13:15

do tego,co wymienil rob dorzucam jeszcze: nadmierne owlosienie,impotencja,ginekomastia, zwiekszone ryzyko wszelkich infekcji, zmiany w watrobie,obciazaja uklad krazenia i serce... pewnie znalazloby sie cos jeszcze.
oczywiscie nie jest powiedziane/napisane,ze wystapi to u kazdego i w kazdym przypadku. generalnie,im wiecej dawek sterydow,tym wieksze prawdopodobienstwo wymienionych powiklan.

w kazdym razie,czasem niestety nie ma wyjscia.oczywiscie kazdy pacjent ma prawo odmowic przyjecia sterydu.no tylko co wtedy...

promyczek - 2010-02-10, 21:12

właśnie każdy ma prawo odmówić brania leków tylko nie wiadomo co lepsze,czy brać ze świadomością skutków ubocznych choć czuć się troche lepiej po nich,czy rzucić to i mieć problemy podnieść się z łóżka!już od dawna zadaje sobie takie pytanie i to wcale nie jest łatwe
keyara - 2010-02-10, 21:35

czasem przyjmowałam możliwość brania metypredu jak zbawienie.nie ulega u mnie wątpliwości ,że pomagał mi stawać na nogi.tylko ,że mam jak zwykle nietypowe skutki uboczne pryszcze to pikuś ,owłosienie również ,ja po prostu chudnę przy wzroście 159 i ok 51 kg -po metypredzie mam zazwyczaj 46-47 kg. odrabiam wagę później ale nie jest łatwo.
krzyn - 2010-02-11, 16:52

zaczynam zawsze od najwyższej dawki ,i stopniowo z niej schodzę ,czyli tzw. uderzenie i stopniowe wygaszanie czasami 4 tyg, innym razem 5 ,czy 6 tyg. przyjmowania metyperdu ,i jeśli jest poprawa przerwa ile tylko można. Koniecznie osłonowe ,ale to wiecie .
artur68 - 2010-02-16, 18:27

Ja również zaczynam od najwyższej dawki
32-16-0 przez 3 dni
32-8-0 przez 3 dni
16-8-0...
8-8-0...
8-4-0...
4-4-0...
4-0-0 aż do 27 lutego
Waga już mi się zatrzymała tak że już nie tyję :-)

Aśka - 2010-03-25, 12:36

Mam pytanie: czy metypred można stosować sam,niezależnie od wcześniejszej kuracji solumedrolem,czyli nie jako przedłuzenie dosutne dożylnego podawania solu? Dotychczas tylko raz brałam metypred,podczas rzutu jako właśnie przedłuzenie kuracji solu podawanego w szpitalu :roll: Czy można brać "tylko" metypred bez wcześniejszego brania dożylnego solu?
nati_1978 - 2010-03-25, 13:07

Wiem ,że moja znajoma często bierze metypred bez wcześniejszego solu.
krzyn - 2010-03-25, 13:19

Można ,a czasami nawet trzeba .
Aśka - 2010-03-25, 13:52

Dzięki Nati i Krzyn za odp. :-)
Zastanawiam się czy nie zrobić sobie właśnie takiej kuracji Metypredem,mam jeszcze kilka opakowań tego leku(po poprzedniej kuracji parę miesięcy temu) a ostatnio czuję się nie za dobrze,nie wiem czy to przesilenie wiosenne czy już rzut :-/ Byłam parę tygodni temu u nero,nic nie stwierdziła a jak dalej czuję się osłabiona(szczególnie chodzi o nogi) i jakaś taka rozmemłana :-( Mam wizytę dopiero po świętach i myślę czy teraz nie zrobić sobie tej kuracji Metypredem :roll: Wprawdzie moje samopoczucie na ostry rzut nie wygląda i dożylne solu raczej nie wchodzi w grę,bardzej jest to chyba osłabienie....nie wiem czy branie Metypredu ma sens w takiej sytuacji...

krzyn - 2010-03-25, 14:03

musisz odpowiedzieć sobie na pytania, czy znam swój organizm ? czy potrafię rozpoznać symptomy ?

Metypred - znasz sposób dawkowania ? / nie zapominaj o osłonowych .

Aśka - 2010-03-25, 14:16

tak,znam sposób dawkowania :-) Hmmm jeszcze się zastanowię czy to brać,poczekam jescze kilka dni,jak nic sie nie zmieni to zacznę go stosować....
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam :-)

Aśka - 2010-03-25, 15:05

a jednak karteczka z rozpiską dawkowania,którą lekarz wypisał mi kilka miesięcy temu gdzieś przepadła :-( Wiem tylko,że stopniowo z tygodnia na tydzień (albo przez 5 dni)schodziło się z dawki na coraz mniejszą :roll: Mógłby ktoś przypomnieć to dawkowanie? No i co polecacie dobrego,osłonowego na żołądek?Z góry wielkie dzięki :-)
David - 2010-03-25, 15:44

Medrol
3-2-1 /przez5dni
2-1-1 /przez5dni
2-1-0 /przez5dni
2-0-0 /przez5dni
1-0-0 /przez5dni
taka dawkę miałem :-)

a jak po Solu to miałem pierwszą dawkę Medrolu 3tabletki i co trzy dni zmieszałem o pół tabletki

Sylwiątko - 2010-03-25, 16:01

Mi doktor zafundowała ostatnio dwumiesięczną kurację metypredem,nie brałam dawki malejącej tylko codziennie jedną tabletkę.
Yoasia, zanim sięgniesz po sterydy,może coś wzmacniającego najpierw? Milgamma, wit.B.
Ja złe samopoczucie zwaliłam na przesilenie wiosenne. ;-)

Ania W. - 2010-03-25, 16:20

Dokładnie tak, Sylwiątko ma rację. Warto najpierw wziąć milgammę, wit B12. Jeśli to nie poskutkuje można pomyśleć o sterydach. Często na wiosnę źle się czujemy, ale to nie musi być rzut.
krzyn - 2010-03-26, 14:13

osłonowy , no choćby np. Trilac


16mg pierwszy tydzień
12 mg drugi
8mg trzeci
4mg czwarty

koniec

w każdym bądź razie dawka "uderzeniowa" (każdy dopasowuje indywidualnie) i schodzenie ,żadne tam po jednej tabletce codziennie .

Ania - 2010-03-26, 14:39

W tym roku od dłuższego czasu brałam już wit b12 a gdy pojawiły się zawroty poszłam do lekarza. Już nie pamiętam co brałam. Może dlatego, że nie pomogło. Pomógł dopiero sprawdzony zestaw: dexowen, kaliopoz i ranigast :roll:
tereniaa - 2010-05-16, 21:31

Kochani od wtorku zaczełam brać metypred a od czwartku nie mogę wytrzymać z bardzo silnie piekącymi stopami :-/ szok juz nie wiem gdzie i w co mam je włożyć :-/ zaczęła mnie jeszcze gorzej boleć lewa noga ta słabsza i nie wiem czy dobrze zrobiłam że zdecydowałam sie na steryd :-/ a miała być lepiej :evil: . Pierwszy raz tak reaguje na metypred zawsze było lepiej. Powiedzcie co mam robić czy powoli juz schodzić z dawki?
krzyn - 2010-05-17, 11:13

tereniaa, od wtorku tzn. od kiedy ,jaką dawkę przykujesz?
tereniaa - 2010-05-18, 18:44

Od 11 maja i zaczęłam od 32 mg x 2 dni
24 mg x 2 dni
20 mg x 1 dzień
16 mg x 1 /-/
8 mg x 1 /-/
4mg x 1 /-/
i dzisiaj juz koniec a nogi miałam przez cały ten okres tragiczne tak bardzo bolące i piekące ze szkoda gadać. po południu dzisiaj wzięłam gabapentin i trochę lżej :-/

tereniaa - 2010-05-19, 08:38

No i mam czego właśnie nie spodziewałam się nogi są tragiczne paliły cała noc i palą dalej oż to wredne chróbsko :-( :-(
krzyn - 2010-05-19, 08:51

króciutko ,nigdy tak krótko nie przyjmowałem met... dlatego nie mam zdania , mam wątpliwości ,co do sensu łykania metyp.. w piekących bolących nogach ,no ale ...
Halina - 2010-05-19, 09:14

tereniaa napisał/a:
No i mam czego właśnie nie spodziewałam się nogi są tragiczne paliły cała noc i palą dalej oż to wredne chróbsko

To spróbuj je zabandażować (stopy i kostki) elastycznym bandażem.

Ania W. - 2010-05-19, 09:43

Halina napisał/a:

To spróbuj je zabandażować (stopy i kostki) elastycznym bandażem.


I zrobić okład z altacetu.
Mi pomagało, opuchlizna schodziła.
Nogi podnieś, nawet jak leżysz.

tereniaa - 2010-05-19, 10:11

krzyn napisał/a:
metyp.. w piekących bolących nogach ,no ale ...

tak mi wypisał lekarz......no cóż ja już mam zdanie co do stosowania w takim stanie metypredu :-/ Ja nie mam opuchniętych kostek ale zabandażuje dzięki kochani zaraz wybieram sie do lekarza :-/

krzyn - 2010-05-20, 14:55

tereniaa, i co tam doktor mądrala , dalej zaordynował metypred .
Beata:) - 2010-05-20, 15:30

W toruńskim szpitalu Metypred uważany jest za cyt:przeżytek, nie podaje się go pacjentom po Solu.Zdaniem tutejszych neurologów bardziej szkodzi niż pomaga.Ciekawe dlaczego tak uważają? Nie dopytywałam ich, bo ...byłam zakręcona po Solu :-D
krzyn - 2010-05-20, 19:34

a co podają ???
Beata:) - 2010-05-20, 21:19

krzyn, nie pamiętam teraz nazwy leków, które mi wówczas zapisali.Gdy wrócę z sanatorium, zerknę w wypis.
renia1286 - 2010-05-21, 09:13

koniecznie tuja, mnie też to interesuje :-)
mateusz - 2010-05-24, 14:10

Witajcie, mnie też, bo właśnie Metypred biorę po sole :-( Kurcze po lekarz to inne madrości. Oby CCSVI to była dla nas wszystkich prawidłowa diagnoza
Aśka - 2011-01-09, 20:29

Mam lekkie pogorszenie więc lekarz zapisał mi Metypred,uznawszy,że ten rzut nie wymaga podania solu w szpitalu.Mam brać Metypred przez 4 tygodnie zaczynając od pierwszego tygodnia - dawkę 36 mg,potem 16,następnie 8 a ostatni tydzień 4 mg.
Mam pytanie do Was,po jakim mniej więcej czasie odczuliście poprawę po tym leku ? Nigdy nie brałam samego Metypredu ,zawsze tylko jako przedłużenie solu więc nie wiem kiedy można się spodziewać jakiejś poprawy :-) Biorę dopiero 5 dzień więc na pewno jest na razie za wcześnie na jakieś efekty :roll:

Myszona - 2011-01-09, 21:49

Asiu, ja brałam w maju przez miesiąc Medrol.Poprawa była niemal że od razu, powiem szczerze, że nigdy Solumedrol mi tak super nie pomógł.Tylko ...przytyłam 6 kg, ale , doszłam do normy, ale, przyznaję, byłam w"tłustym"szoku.Pozdrawiam.
Łukasz - 2011-01-09, 21:53

U mnie Asiu metypred średnio zdaje egzamin, ale jak już brałem to jakąś poprawę czułem gdzieś koło 3 tygodnia, ale to też zależy z czym masz problem. W moim przypadku były to nogi. Mam nadzieję, że Tobie pomoże :-)
Aśka - 2011-01-09, 22:39

Łukasz, u mnie też są to nogi :-/ Ich osłabienie :-( Mam nadzieję,ze Metypred mi pomoże i choć trochę je wzmocni...
Iwona333 - 2011-08-11, 10:17

Odgrzebię trochę temat bo zaczęłam kurację metypredem.Zaczęło bolec mnie gardło i węzły chłonne-co robić w takiej sytuacji?!Wyczytałam,ze antybiotyk odpada ale czy zwykły Rutinoscorbin można stosować przy metypredzie?!Jakie są powikłania stosowania sterydów przy infekcji?!Wogóle jakieś dziwne dawkowanie mi rozpisała neurolog:
Rano Popołudnie
1 1 -5 dni
1 1/2 -3 dni
1 1 3 dni
1 1/2 3 dni
1 3 dni
1/2 3 dni
1/4 3 dni
Miał ktoś kiedyś tak?!

renia1286 - 2011-08-11, 10:36

Iwona333 napisał/a:
Jakie są powikłania stosowania sterydów przy infekcji?

Iwonko z tego co ja wiem, to powinno się najpierw wyleczyć infekcje a potem dopiero steryd.
Rutinoscorbin możesz brać ale czy to wystarczy? :13: herbitusin na gardło pomocny jest, ciepłe mleko z miodem i masłem ;-)

Iwona333 - 2011-08-11, 11:10

renia1286, Teraz to już za późno bo zaczęłam metypred...
PITBUL - 2011-08-11, 11:25

Sluchajcie czy podawanie DEXAVENU może mi wzmocnić nogi? :-(
Beata:) - 2011-08-11, 11:32

Temat Dexaven znajduje się :arrow: TUTAJ
Proszę nie mieszać wątków.
Pozdrawiam.

Iwona333 - 2011-08-11, 12:29

Miał ktoś może infekcję przy braniu sterydów typu metypred?!Czym to skutkuje?!
weisena - 2011-08-24, 11:26

mnie gardło bolało i miałam katar akurat podczas kuracji medrolem i to akurat na wakacjach, brałam tylko witaminy i tantum verde, dzień przeleżałam i było ok.
Po medrolu niestety mam obrzydliwe wybroczyny na nogach, ale na szczęście szybko schodzą. Natomiast zrobiły mi się plamy na twarzy i te niestety zejść nie chcą. Na szczęście pod pudrem ich prawie nie widać. Trzeba uważać na słonko.

Iwona333 - 2011-08-29, 16:20

Stwierdzam,ze Metypred jest chyba zbyt lekki jak na mojego smska.Zostały mi 3 dni a poprawy żadnej,wręcz zaczęły się problemy z chodzeniem.Nic skończę,porobię wyniki i chyba poproszę o dexaven.Jedyne co pozytywnego w Metypredzie pierwszy raz nie przytyłam,bo normalnie po miesiącu mam już z 7 kg więcej :-/
Aśka - 2011-08-29, 18:07

Iwona333, na mnie Metypred też kiepsko działa :-/ Brałam go kilka razy i malutka poprawa po nim była :-( Teraz jestem na Dexavenie,biorę parę dni,na razie nic nie przytyłam.Z reguly to raczej nie tyje po sterydach,jedynie raz czy dwa trochę spuchłam po dożylnym leczeniu solu medrolem na oddziale, ale potem wszystko,cała ta woda z organizmu zeszła po skończeniu brania solu. :-)
madziak_28 - 2011-08-30, 21:36

Iwona333, na mnie metypred w zasadzie nie podziałał.. a przytyłam po nim aż "miło" :13: a do tego podczas brania metypredu dostałam jeszcze neurotop więc wyglądałam jak bania.. ale teraz nie biorę już jakoś dwa tygodnie i widze powolną ale zawsze poprawę.. ale ogólnie metypred jak na mnie nie działa..
Iwona333 - 2011-08-31, 14:56

Byłam dziś z przypadku u neuro,która stwierdziła,ze mam wziąsć jeszcze te 2 dawki i czekać,troche ćwiczyć ale nie przemęczać się.Na solu mnie nie weźmie bo musi byc przerwa( i tak bym nie poszła :-D ).Dzisiaj tak jakby minimalnie lepiej mi się chodziło,trochę bez kuli nawet tylko dalej kiepsko widzę.Stwierdziła,ze pewnie przez ta infekcję tak wyszło.Rozmawiałam też z kolegą,który mówi że on dopiero po skończeniu Metypredu po jakimś czasie czuje poprawę.Od 3 miesięcy zmagam się z bólem prawego podbrzusza i dziś dowiedziałam się,że to też moze byc wynik sm.
aidi - 2011-12-20, 18:44

witam...ból podbrzusza prawego-znam to...męczy mnie już kilka miesięcy..

ale nie o tym..biorę Metypred od dzisiaj-generalnie pierwszy raz steryd...i
rozpiska:

1,2,3,4,5 dzień 96 mg
6 dzień 80mg
7 64mg
8 48mg
9 32mg
10 16mg
11 8mg

i generalnie...mogłam po południu poodkurzać juuupi-nie wiedziałam,że można się z tego tak cieszyć :)
Nie mam jeszcze diagnozy-póki co obserwacja w kierunku PPSM.
pozdrawiam
będę pisała jak dalej :)

dareczek705 - 2011-12-26, 16:30

czy metypred wyczyszcza organizm z potasu i magnesu
rob - 2011-12-26, 20:24

dareczek705 przy długotrwałym leczeniu (ponad 3 tygodnie) zmniejsza poziom potasu i sodu. Magnesu nie.
haniutek - 2011-12-26, 21:20

Dodam jeszcze, że jakiś czas temu na stronach Centrum Informacji o Leku ( http://leki-informacje.pl/ ), pojawiła się między innymi przy Metypredzie czy Solu - Medrolu ikonka przekreślonego grejpfruta ( http://leki-informacje.pl...7,metypred.html ) . Podczas terapii powinniśmy zrezygnować z grejpfruta ze względu na interakcje leku z sokiem.
aidi - 2011-12-27, 00:42

O grapefruicie nie wiedziałam...hmmm uwielbiam...i pozwoliłam sobie,ale leki biorę rano a sok piłam dopiero wieczorem...

No i kolejny dzień na Met....
Odstawiam 1 dziennie...i niestety kop mniejszy...zobaczymy jak zejdę 30 grudnia do ostatniej dawki.Póki co wieczorem ręce znowu słabną.Reszta działa.

mariposa - 2012-03-08, 13:05

zdiagnozowano u mnie lekki rzut - drętwienie kończyn dolnym wraz z kuperkiem- co mnei doprowadza do szaleństwa!
i odmówiono solu medrolu ,ze względu na fakt, iż miałam go w pazdzierniku.
za to neurolog przepisał mi metypred
4 dni 64mg
4 dni 20mg
4 dni 16mg
4 dni 8mg
4 dni 4mg

dostałam ten leki osłonowe. po 2 dniach stosowania doszły mrówki w lewej ręce.
Zastanawiam się , czy jednak nie powinnam dostac solu- na co mój lekarz odparł, ze to za słaby rzut. mam cięzkie i bolące nogi , sztywne kolana- co prawda chodzę normalnie, ale to chyba siła woli i 23 letni tylko organizm.

Dodam, że nie biorę żadnych innych leków, gdyż okropnie się czułam po interferonie ( 2 lata) i obecnie przeywam w Anglii, gdzie lekarze o ile pacjent chodzi nei dają solu.

Iwona333 - 2012-03-08, 13:54

mariposa, na mnie Metypred nie działa wogóle.A co do solu wielokrotnie chcieli mnie zabrać na oddział mimo,że rzut nie był miażdzący ale bardzo rzadko się godziłam.Może kiedyś pożałuję ale nie teraz...
mariposa - 2012-03-08, 13:59

ja na oddział to niekoniecznie, od dziecka boję się szpitali i unikam jak ognia. Ale kroplówkę to ambulatoryjnie to bym sobie wlała solu- żeby się to szybciej skończyło. bo i spać nie mogę strasznie irytują mnie te drętwiejące odnóża i ciężko się chodzi, a z natury jestem temperamentna ;D
zosiasamosia - 2012-06-12, 20:39

Odświeżam wątek. Z racji tego, że w nodze wróciła mi przeczulica i do tego cała kończyna boli, hm, powiedziałabym dość upierdliwie to w związku z tym łykam Movalis ( niesterydowy, przeciwzapalny, przeciwbólowy ), do tego b12 w zastrzykach i właśnie dostałam Metypred, ale z tego co się tu dowiedziałam małe dawki nie są korzystne w "gaszeniu" objawów, a ja właśnie takie dostałam.No i moje pytanie - czy faktycznie prawdą jest, że małe dawki mogą zaszkodzić :?:

Wiem, wiem, najlepiej do neuro, ale to jest niemożliwe, średni termin oczekiwania 3 miesiące, a na oddział nie chcę, bo wydaje mi się, że jeszcze czas na Solu. :roll:
Oczywiście jak się pogorszy to się położę, ale dla mnie to ostateczność. :-/

ŚpiącaKrólowa - 2012-06-12, 23:03

ja ostatnio miałam właśnie takie obawy co do tego czy małe dawki szkodzą, bo sama najprawdopodobniej będę je brała (4mg a później 2mg) i pytałam się neurologa, powiedział, że w żadnym wypadku nie powinny zaszkodzić i że przecież sterydami się leczy sm a nie szkodzi, także trochę mnie uspokoił.
zosiasamosia - 2012-06-13, 10:19

ŚpiącaKrólowa napisał/a:
bo sama najprawdopodobniej będę je brała (4mg a później 2mg)


no właśnie mam podobnie, tzn najpierw 8 mg, potem 4 mg, a potem co drugi dzień itd............
póki co objawy są upierdliwe aczkolwiek znośne............ :roll:

aga41 - 2012-06-13, 16:34

Różnie jest z metypredem tak jak choroba u każdego przebiega inaczej tak samo metypred działa na każdego inaczej moja neuro powiedziała mi że kiedy pojawi się rzut biegiem na oddział cytuję "nie ma co kapać rzut się może tylko utrwalić", oczywiście zanim idę na oddział jeszcze sobie pobiorę ten metypred też nie lubię przebywać w szpitalu ale zazwyczaj jest tak że metypred nie pomaga a raczej daje możliwość kilku dniowego opóźnienia żeby można było sobie wszystko pozałatwiać. Mi po rzucie zawsze coś zostaje nie wiem czy jest to wynik brania wcześniej metypredu czy choróbsko się u mnie dobrze czuje.
zosiasamosia - 2012-06-13, 19:29

aga41 napisał/a:
biegiem na oddział cytuję "nie ma co kapać rzut się może tylko utrwalić"


hmm.............chyba nikt do końca niestety nie poznał jeszcze tego dziadostwa, bo właśnie nie ma jednego patentu na wszystkie objawy..............
ja miałam 2 rzuty czuciowe, z czego drugi na prawdę silny i trwający ok. miesiąca, może dłużej ( już nie pamiętam ) i nie byłam na Solu, bo nie byłam jeszcze wtedy świadoma, że to rzut choroby, z którą przyszło mi się wkrótce zmierzyć.............a zatem mogę powiedzieć, że obydwa rzuty przechodziłam a objawy ustąpiły samoistnie, owszem ręce i nogi mam słabe cały czas, ale to już inna bajka..........

no i skoro objawy minęły same to teraz też mam nadzieję, że tak będzie :roll: dlatego nie spieszno mi na Solu, choć po nim pewnie szybciej nastąpiłaby poprawa :13:

ŚpiącaKrólowa - 2012-06-13, 21:09

mi chodzilo, że bede brała te sterydy ale nie na rzut, na nic związanego z sm ...
aga41 - 2012-06-14, 19:33

koleżanka bierze metypred na RZS ale też tylko w przypadku pogorszeń i jej pomaga
Iwona333 - 2012-06-16, 08:53

Ja Metypred miałam raz i zamiast pomóc było jeszcze gorzej.Kuzynka ma ZZSK i czasem też bierze z racji tego,że nie zawsze chcą jej dać Encorton bo za dużo go bierze i jest mocniejszy podobno.Też nie bardzo jest zadowolona z Metypredu.Kolega z sm też twierdzi,ze jest słbaszy i dłużej trwa zanim zacznie się poprawiać.
Łukasz - 2012-06-16, 14:47

Iwona333 napisał/a:
Też nie bardzo jest zadowolona z Metypredu.

Podobnie jak ja, kiedy rzuca mi się na nogi neuro ciągle wciska mi ten specyfik, jednak i tak to kończy się zawsze szpitalem i Solu.

aura - 2012-06-16, 21:53

Mi Metypred pomaga
zosiasamosia - 2012-08-10, 12:44

powoli schodzę z dawek Metypredu i powiem Wam, że kompletniej poprawy, nic a nic..............sztywność w kolanie jak była tak jest :-/ równie dobrze mogłam nie łykać tych tabletek, choć szczerze wierzyłam że choć trochę drgnie, zwłaszcza, że jeszcze nigdy w życiu nie karmiłam się sterydami :13:
.........jak myślicie jest szansa, że ta sztywność minie czy to już tak zostanie :?: ..........teraz chyba nie ma sensu iść na Solu........... :-/

Iwona333 - 2012-08-10, 13:35

zosiasamosia, neurolog napewno powie,że 'trzeba czekać" :-/ Ja zawczasu mówię,żeby przepisała mi Encorton bo Metypred zamiast pomóc to rozbujał mój rzut.Ja nie brałam wogóle sterydów na PZNW i przechodzi powoli bo powoli ale jednak zawsze ;-) Więc głowa do góry
zosiasamosia - 2012-08-11, 22:15

Iwona333 napisał/a:
neurolog napewno powie, że 'trzeba czekać"
no raczej tylko to pozostało :-/ dzięki :-)
Myszka - 2013-01-05, 13:02
Temat postu: Czy działają na Was sterydy?
Witam serdecznie! Nie pisałam jeszcze w tym roku,więc korzystając z okazji życzę Wam wszystkim wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :6:
A teraz do rzeczy. Tak jak wcześniej pisałam kroplówki z Solu i sterydy kompletnie na mnie nie działają, a wręcz przeciwnie- czuję sie coraz gorzej. Pare osób pisało mi, że na efekty trzeba czasami poczekać, ale ja biorę Metypred już 17 dzień i nic...W czwartek otrzymałam od neurologa skierowanie do kliniki neurologii, bo powiedziała, że to nie jest normalne,że czuje się coraz gorzej. W klinice lekarz powiedział, że nie ma mnie co trzymać w szpitalu, bo jedyne co mogliby mi podać to sterydy, które kompletnie na mnie nie działają i dostałam receptę na 20 zastrzyków Nivalinu- po którym podobno powinnam widzieć poprawę...
Napiszcie proszę, czy ktoś z Was miał podobna sytuację i czy widzieliście poprawe po Nivalinie.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia ;-)

zosiasamosia - 2013-01-05, 13:31

Myszko, o Nivalinie możesz poczytać <<TUTAJ>> i ewentualnie w tym wątku zadać swoje pytanie odnośnie działania tego leku.
grazyna60 - 2013-02-23, 13:46

Byliśmy u dwóch lekarzy jeden wypisał 5 zastrzyków miligammy a drugi metypred 16 mg w dawkach
1 dzień 6 tabl
2 dzień 6 tabl
3 dzień 5 tabl
4 dzień 4 tabl
5 dzień 4 tabl
6 dzień 3 tabl
7 dzień 2 tabl
8 dzień 1 tabl
Mam pytanie czy można brać jednocześnie steryd i miligammę? Nie wiem czy można to podać razem stąd moje pytanie. Dziękuję za odpowiedź.

Piotrek..., - 2013-02-23, 20:56

Co do pytania o Miligammę, to jeśli dobrze pamiętam, to jest coś ala kompleks witamin na wzmocnienie przy kuracji sterydowej (Metypred, Encorton itp) Stosuje się je razem, lekarze często przepisują obydwa razem :lol:
Jukka - 2013-02-24, 23:35

Miałam 2x miligammę, raz na wzmocnienie po solu (po szpitalu poszłam do neuro spoza szpitala w którym leżałam, bo mi żyły siadały po sterydach i ogólnie czułam się słabo), drugi raz ta sama neuro zapisała mi to przy okazji przepisania dexavenu (też steryd, domięśniowy).
joasssia - 2013-03-26, 22:51
Temat postu: Medrol w tabletkach w Warszawie - gdzie???
Jak zawsze wracam, gdy mi gorzej :roll:

Bardzo źle nie jest, oczopląs i podwójne widzenie, tylko przy patrzeniu na boki, zmęczenie i tyle

I bardzo chcę Medrol w domu - a nie solu w szpitalu, bo przecież Święta i w ogóle mi to nie gra. Rok temu dostałam Medrol na izbie przyjęć na Banacha, ale teraz jak pojechałam do Międzylesia, to jednak chcieli mnie zatrzymać. Podpisałam niezgodę i rozglądam się za bardziej ludzkim miejscem, gdzie podleczą mnie 0,8 g sterydów (rok temu pomogło!), a nie 5g. Tym bardziej, że stan teraz mam lepszy.
Wiecie, gdzie takie dają w Warszawie?

Btw rzuciłam okiem na wątki o oczopląsie i spotkałam bardzo optymistyczny wpis o kimś, komu się ładnie cofał - MÓJ WŁASNY sprzed 3 lat - cudownie ;) Ostatecznie, jeśli Medrol się nie znajdzie, poczekam, aż samo przejdzie :)

joasssia - 2013-04-13, 21:45

Tam, gdzie rok temu dostałam tabletki.
Biorę i biorę, i poprawy nie widzę... Może minimalna przez chwilę. Teraz jest kiepsko. Przez te oczy rozbijam się o przedmioty, jak coś upadnie, to muszę się chwilę porozglądać zanim wejdzie mi w pole widzenia.
Wierzę, że jeszcze zadziałają...

zosiako - 2013-05-24, 13:39

witam w tym temacie i proszę o pomoc, po wlewach solu (4x1000mg) na nawracające PZNW, dostałam metypred i polprazol.
dawki od 36mg zmniejszane co 4 dni do 4mg
oprócz w/w doborczynnosci dla organzimu dostałam milgammę 100 i mam nadal brać ( po skręceniu nogi) Cyclo3Forte.
juz czuję się jak apteka bądź skład farmaceutyczny ale poradźcie mi co robić bo w oczach "puchnę" - nie solę wcale , trzęsą mi się ręce , mam zawroty głowy , wymiotuję cokolwiek zjem , siły nie mam za pół grosza, walczyłam dobrych kilka minut żeby otworzyć lapka :-/
może jakieś witaminy czy minerały :?:

renia1286 - 2013-05-24, 14:36

Zosiu potas koniecznie, dużo wody pij aby wypłukać, puchniesz od solu ale to minie, mi moczopędne dali ale nie radzę przed niedzielą ;-)
Milgamma 100 w tabletkach muli i mogli zlecić zacząć po sterydach, za dużo tego.

zosiako - 2013-05-24, 14:43

Reniu, potas jakiś w aptece? obojetnie?

pić też nie bardzo mogę bo wymiotuję, obojetnie co , chyba tylko te leki zostają bo nic innego

Jukka - 2013-05-24, 19:01

Kiedyś, jeszcze we Wro. chyba tylko tuż po zdiagnozowaniu zapisali mi verospiron moczopędnie. Ale bez recepty tego nie dostaniesz.
Szkoda, że wymiotujesz, bo tak to jako moczopędną poradziłabym kawę. Ale do tego też potrzeba uzupełniać magnez.
A co do potasu - zazwyczaj neuro mi przepisuje acespragin, ale to na receptę. A z bezreceptowych - aspargin - potas z magnezem. Tylko tu była niezgodność między moją ówczesną neuro a moim (który wówczas nie był moim) obecnym neuro. Jak on mi to zapisał, to ona uznała, że aspargin ma za mało zarówno magnezu jak i potasu. I zdaje się wówczas mi zapisała milgammę. W zastrzykach. Ja się wówczas do ślubu kościelnego i chrzcin szykowałam. Ale miałam trochę więcej czasu niż Ty do komunii.

renia1286 - 2013-05-25, 09:03

zosiako napisał/a:
potas jakiś w aptece? obojetnie?

Tak Zosiu, potas jest bez recepty w każdej aptece. Ja kupuję sam potas i chela Mag B6, bo w tych asparginach- mieszankach jest mało potasu i magnezu, trzeba wtedy więcej tabletek brać , bez sensu.

zosiako - 2013-05-26, 17:53

kupię w poniedziałek . dzięki :588:

juz się przekonałam - im mniej bedę jeść tym mniej bedę wymiotować , więc w końcu znalazla się dla mnie dieta,

tylko tak się zastanawiam czy to normalne że przy tym całym metypredzie jeszcze bardziej drętwieją mi ręce ? i jest to zdecydowana różnica na niekorzyść :-| , nie wiem czy to normalne,
generalnie w oczach poprawy nie widzę, tyle to co cofnęło sie po solu i dalej bez zmian :-/

blanka - 2013-05-27, 11:45

Zosia ,ja też po solu jestem. Na mnie działa dosyć szybko ,ale duzo osób pisze ,że trzeba poczekać na efekt :-| . Tylko wymioty zdaje mi sie, że nie po sterydach-pisałaś ,że Ci się w głowie zawraca ,wiązałabym to bardziej z tymi zawrotami. Poobserwuj-kiedy bardziej cię nudzi- chodzenie ,po posiłkach ,ruchy głową itp. :588:

Nie zwróciłam uwagi ,ze temat o Metypredzie ,ale -jak na mnie to podobnie działa .

zosiako - 2013-05-27, 13:20

Blanka bo ja teraz na tym metypredzie francowatym :2: dlatego tu skrobię bo w temacie. ale jakoś mam wrażenie, że nikt tej cholery oprócz mnie nie miał :shock:

wymiotować mi się chce, mam zawroty głowy , ręce mi drętwieją w stawach łokciowych i palce, aż szytwne a nogi w kolanach, takie durne wrażenie jakbyś chciała otworzyć drzwi za ciasne w zawiasach , musisz popchnąć , zeby ruszyło..... no sorki za ten opis ale nie umiem inaczej tego porównać

gorzej jest tak około pół godziny po wzięciu leków tak do 14tej, potem nawet owsiankę mogę wciągnąć :mrgreen:

mąż mi zakupi ten potas...

tak się zastanawiam może to kumulacja metypredu z milgammą oraz Cyclo 3 forte? no ale to przecież lekarz pzrepisał, sama sobie tego nie biorę??

blanka - 2013-05-27, 14:54

Może Ci Zosiu za dużo szczęścia na raz zaordynowali? Renia pisze ,ze po milgamma ,tak mdli.Jeżeli chodzi o metypred ,to dosyć duzo ludzi go dostaje ,mnie na oko b.dobrze robi.Piszesz o obrzękach ,ja puchnę własnie po metyprydzie ,najbardziej na buzi .Ale sterydy zatrzymują wodę ,tkankę rozciska-stąd obrzęk ,a jak jeszcze duży to i ból i uczucie sztywniści w obrzękłym stawie.

Piszesz ,że wymioty po lekach ,a jak leki się wchłonią to jest dobrze.Dopytaj lekarza ,moim zdaniem tu jest przyczyna wymiotów .Może trzeba odstawic milgamme ,albo coś zmienić w dawkowaniu? Wymioty powodują również ucieczke części leku z organizmu,więc tym bardziej konsultuj się choćby nawet z rodzinn. ale jestes po szpitalu ,więc nie powinnaś mieć problemu z dopytaniem sie na oddziale u prowadzącego :-)

zosiako - 2013-05-27, 15:32

Blanka - masz rację zadzwonię jutro do lekarza i sie zapytam, dzisiaj niestety już jej nie ma :-/
zosiako - 2013-06-05, 21:36

Blanko - widzę że jesteś jeszcze na forum , mam pytanko - przepraszam jezeli niedyskretne, nie odpowiadaj,- czy metypred i solu dostałaś na PZNW? Pytam ponieważ tak wygląda moje obecne leczenie a dzisiaj znowu zaczęło boleć mnie oko :-/ myślałam że to chwilowe ale zaczęło się około 10tej i nie przechodzi... dodatkowo zdrętwiał mi policzek i mam "mrówki" na lewym ręku :-/ czy też masz albo mialaś, albo slyszałaś, że ktoś miał też taki objaw w trakcie leczenia?
blanka - 2013-06-05, 21:57

Dlaczego Zosia niedyskretne :-) .Metypred i Solumedrol biore drugi raz w tym roku.Najpierw miałam żle zdiagnozowane PZNW i kiedy na okul. Metypred (od 32 mg )nie całkiem zadziałał ,neuro dodał mi solu 1000-6 dożylnych -zastrzyki dwa razy w tyg .Miałam drobne objawy na obwodzie i podziałało dobrze na wszystko.Teraz też zaczęło się od PZNW ,ale szybko doszły objawy obwodowe(też szczęściem niewielkie) ,i tez Metypred 32 ,zeszłam na 4-i będę tą dawkę dłużej brać ,oraz po drodze miałam dożylnie solu jak poprzednio . ;-)
Skoro pojawiają Ci się Zosiu dodatkowe objawy-steryd tez na nie działa ,niedługo będziesz miała wyniki szpit.(pisałas w innym wątku)-będziesz miała okazję się dopytać.

zosiako - 2013-06-05, 22:03

hmm już nic nie rozumiem :-/ co się ze mną dzieje, miałam solu 1000 w kroplówkach teraz metypred od końskiej dawki 34 rano + 4w południe a teraz jestem 3 dzień na 24mg i wracają mi objawy... nic poczekam do wtorku bo i tak idę do szpitala i tak :-/
blanka - 2013-06-05, 22:10

Zosia mnie objawy obwodowe + różnego rodzaju odczucia skórne też wystąpiły na Metypredzie i w trakcie oka.Wiesz sm to nie warto nawet próbować zrozumieć ,bo głowa mała,ale skoromnie odpuszcza to czemu u ciebie miałoby byc inaczej :-) ;-) (nie wyłamuj sie)
zosiako - 2013-06-06, 05:49

:568: no tak instrukcji SM nie przeczytałam i się głupio pytam :-D
zosiako - 2013-06-07, 20:42

mam pytanie dodatkowe - czy to normalne że po sterydzie tym paskudnym, pęka skóra? nie rozstępy sie robią, tylko na palcach skóra pęka do krwi, dosyc głęboko, i opanowało mi wszystkie palce :13:

mój organizm zaakceptował dawkę 24 mg :-D a od jutra schodzę na 20mg

blanka - 2013-06-08, 08:05

Zosia-mnie tylko bardzo wysycha skóra . :-)
zosiako - 2013-06-08, 15:53

aaaaaaaaaaa czyli mi wyschła mocniej i pęka - no nic gdzieś mam oilatum córki więc ide się ratować...
Blanko - dzieki za wsparcie :588:

zosiako - 2013-06-27, 17:24

tadam tadam tadam : nadejszła :-D wiekompna chwila i oto dzis po raz ostatni, jak mam nadzieję, zazyłam "cudowne" dziecko medycyny - metypred. podsumowując leczenie - po solu metypredzik,
cel : częściowo osiągniety - ostrość no prawie , ze prawie wróciła, kolory w lewym po PZNW oku podobnie, drętwienie lewej ręki oraz dzikie uczucie ( nie moja ręka , nie moja) zostało

skutki uboczne obecne: +7kg :shock: , popękana skóra na dłoniach i stopach, plamki czerwone na rękach i dekoldzie, nadwrażliwość skórna (uroczyście wnioskuję o spalenie odzieży dotykającej skórę) i przewrażliwienie emocjonalne zostało :evil:

w poniedziałek kolejny stresik - powrót do pracy , o urlopie mogę zapomnieć bo przecież " odpoczęłam " na zwolnieniu :evil:

Paulinka - 2013-08-03, 14:37
Temat postu: Skutki uboczne przy odstawianiu Metypredu
Po 3 miesiącach brania sterydu wreszcie się od niego uwalniam. W proporcjach 16-8-4. 10-dni na 4 g. Zostało mi jeszcze 4 dni i jest strasznie.

Od czasu obniżenia dawki do 8g i 4g objawy:
-przeczulica skóry
-wymioty
-biegunki
-dreszcze
-silne pocenie się
-bóle głowy
-senność
-skurcze stóp
-ciągłe zmęczenie
-ucisk w klatce piersiowej

Przy pierwszych wymiotach i rozwolnieniu wybrałam się do rodzinnej, która stwierdziła jelitówkę. Gdy po kilku dniach miałam to samo domyśliłam się, że musi to być coś innego.

Czy to normalne, że organizm tak reaguje na odstawienie sterydu?
Ta sytuacja trwa ok. 2-3 tyg. i męczy mnie bardziej psychicznie niż fizycznie. Zaczęłam nową pracę, która jest cudowna, a szefostwo wspiera mnie, jednak co chwilę muszę brać wolne lub chorobowe, bo jak iść z takim "atakiem" do pracy? Dlatego zastanawiam się jak długo jeszcze może to trwać?

Proszę o odpowiedzi :-)

blanka - 2013-08-03, 17:25

Hej Paulinka .
Objawy ,które opisałaś-mogą utrzymywać się mimo odstawienia sterydu .
Ale-biegunka i wymioty-są już rzeczą niepokojącą ,steryd mógł osłabić flore bakteryjna jelit ,bądz/i podziałać niekorzystnie na śluzówkę żołądka ,dwunastnicy .Sprawdż u lek. ,a póki co pij ,pij ,pij-płyny niedrażniące zołądka. Upał , objawy trwające 2-3 tyg. :8: , mogą spowodować odwodnienie .
Pozdr. :-)

Annegret - 2013-08-03, 18:34

Paulinka- jak pisała Blanka część objawów może się jeszcze utrzymywać. ja zawsze mawiam, że steryd jest jak bomba z opóźnionym zapłonem. Czasami na dobre/ konkretne efekty trzeba trochę poczekać i to już po zakończonej kuracji.
Jednakże biegunka i wymioty to chyba jakaś reakcja organizmu. Czy miałaś jakieś leki osłonowe przy sterydzie? Poza tym lek obniżył Ci odporność i podrażnić układ pokarmowy. No i te upały. Blanka dobrze radzi.
Trzymaj się ciepło i zdrowiej. :588:

Paulinka - 2013-08-03, 20:37

blanka te objawy nie trwają non stop tylko co jakiś czas. Właśnie gdybam nad tym lekarzem bo nie wiem czy kończąc już leczenie sterydami może mi coś poradzić?

Annegret Tylko jak długo to może jeszcze trwać aż skończę przyjmować sterydy? Kilka dni, tygodni czy miesięcy?
Tak, osłonkę przyjmuję.

Po prostu nie sądziłam, że po tak krótkim czasie organizm może się tak uzależnić :5:

Zapomniałam jeszcze wspomnieć, że dosłownie z dnia na dzień na moim brzuchu pojawiły się sinoczerowne, wielkie rozstępy :-( Wygląda to fatalnie no ale co tam wygląd, no nie? ;-)

sk - 2013-08-03, 20:49

Paulinka napisał/a:
Zapomniałam jeszcze wspomnieć, że dosłownie z dnia na dzień na moim brzuchu pojawiły się sinoczerowne, wielkie rozstępy :-( Wygląda to fatalnie no ale co tam wygląd, no nie? ;-)


To niestety efekt przyjmowania sterydów. Jeśli mogę coś doradzić - smaruj te rozstępy balsamem nawilżającym (lub lepiej balsamem dla kobiet ciężarnych przeznaczonym specjalnie do zapobiegania powstawaniu rozstępów) póki są sinoczerwone, bo dzięki temu jest szansa, że ładnie i w miarę bez śladu się zagoją. Jeśli zrobią się jasne blizny w postaci zrostów, to już niczym tego nie usuniesz (można tylko zmniejszyć widoczność blizn zabiegami laserowymi i bardzo inwazyjnymi peelingami).

Paulinka - 2013-08-04, 12:35

sk czytalismy z mezem, ze wystarczy zwykla oliwka i delikatne masaze ale rzeczywiscie moze jakis krem typowo na rozstepy lepiej by pomogl, dziekuje za rady;*
Dzis mam kolejny ciezki dzien- od rana mdlosci, mialam nadzieje ze mi przejdzie bo zrobilam dzis dobry obiad :-) ale niestety zapach czosnku w mięsie mnie odrzuca a nie zacheca :-(

zosiako - 2013-08-04, 16:20

Pulinko - skończyłam brać metypred 27 06. po leczeniu zostały objawy, ale są one coraz mniej dokuczliwe oprócz miesiączki, którą mam co tydzień...

przepraszam , ze tak wprost, nie gniewaj się, a czy Ty skarbie nie powinnaś testu ciążowego zrobić? zapach czosnku w ciąży pamietam do dziś :mrgreen:

Sk ma rację dopóki rozstępy mają kolor możesz z nimi walczyć, jak zmienią się na kolor skóry pozostanie je zaakcpetować albo bardzo drogie zabiegi

Paulinka - 2013-08-04, 18:16

zosiako Nie brzmi to optymistycznie ;-(

No co Ty, nie gniewam się- też o tym myśleliśmy ale ponieważ stosujemy antykoncepcję jest to prawie niemożliwe :-) jednak zrobiłam kilka testów dla świętego spokoju i nic ;-)

Ehh dziś odkryłam kilka pod pachą- nawet nie wiedziałam, że tam też się robią :-/ pozostaje mi masować a gdy nie zniknąć zaakceptować, myślę, że to pikuś przy innych rzeczach :-)

sk - 2013-08-04, 18:20

Przepraszam, jeśli to kobieco-niedyskretne pytanie, ale czy przytyłaś dużo po tych sterydach?
Paulinka - 2013-08-04, 18:26

Po pierwszym "ataku", szpitalu, koszmarnym zespołem popunkcyjnym i solu medrolu schudłam 8 kg. Teraz po 2 dawce i sterydach tyle samo przytyłam. Ale apetyt miałam jak wilk.
zosiako - 2013-08-04, 21:48

Paulinko i stąd rozstępy , szybkie tycie i chudnięcie, skóra tego nie lubi... :13:
Paulinka - 2013-08-05, 12:21

Ehh no tak, masz rację!
zosiako - 2013-08-05, 22:07

Paulinko walcz z rozstępami i się uśmiechnij,

a i te rozstępy to nie tragedia, są gorsze rzeczy

a wracając do tematu pt metypred mam nadzieję, że tej plagi więcej nie będę musiała brać i nikomu nie życzę

Paulinka - 2013-08-06, 06:27

Ja tak samo! ;-)
Paulinka - 2013-08-14, 10:12

U mnie znowu kiepsko: tydzień po odstawieniu metypredu a wciąż mi nic nie smakuje, ciągle mnie mdli i wymiotuję.
Lekarze rodzinni na urlopach a mój neurolog zbyt daleko ode mnie by jechać na wizytę i pytać tylko o kwestię tego czemu ciągle mi niedobrze...

zosiako - 2013-08-17, 12:11

Paulinko - zadzwon do neuro - może udzieli Ci jakiejś porady przez telefon, jak nie to idź do rodzinnego , obojetnie czy to Twój czy na zastępstwie. do odwodnienia przy takich objawach i tej temperaturze może dojść szybko zwłaszcza, że utrzymuja się tak długo. (i objawy i temperatura). no i dużo zdrówka Ci życzę
Paulinka - 2013-08-20, 14:21

zosiako napisał/a:
Paulinko - zadzwon do neuro - może udzieli Ci jakiejś porady przez telefon, jak nie to idź do rodzinnego , obojetnie czy to Twój czy na zastępstwie. do odwodnienia przy takich objawach i tej temperaturze może dojść szybko zwłaszcza, że utrzymuja się tak długo. (i objawy i temperatura). no i dużo zdrówka Ci życzę


Dziękuję za rady-tak zrobię.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group